I’m a Target Superfan: Top 5 Under $2 Staples to Shop For Every Time, Including Dairy and Pantry Items

TARGET can be a great place to shop and pick up various items that cost less than $2.

Cheap household staples will come in handy in today’s high-inflation economy.

From pasta to fruit and vegetables, The Sun reveals products you can get for less than $2

6

From pasta to fruit and vegetables, The Sun reveals products you can get for less than $2

This year, I mostly got grocery shopping at Target, spending mostly $30-$50 a week for myself, depending on need.

On average, customers spend $49 per trip to the store, according to analytics firm Numerator, which provided the figure to Business Insider.

At Target, there are quite a few products that can be had on a budget.

Below, we reveal which ones are worth buying for under $2, from dairy products to pantry items.

I'm a Target Super Shopper: These Five Items Are a Must-Have
I'm a super fan of Target, where I found a $5 vacuum at the store

Also, keep in mind that prices may vary by location.

1. Rice

The rice, which only takes five minutes to cook, sells for $1.59 at Target.

6

The rice, which only takes five minutes to cook, sells for $1.59 at Target.

Often when you go to the grocery stores, you may come across Minute Rice, which takes five minutes to cook.

However, you may be spending a little too much.

Goal sells the item for $2.29 a box, according to a local store seen by The Sun.

Instead of buying Minute Rice, choose Target’s Good & Gather rice, which is only $1.59 for a 14-ounce box.

Also, if you’re looking for a different variety, the Target brand has brown and Spanish rice available in 8.8-ounce packages for $1.49 each.

But if you go for white rice, I found that it tasted very similar to Minute Rice after boiling.

See also  Buy iPads, Apple Watches and more to save – SheKnows

It also takes the same amount of time to cook, so you can also go for the cheaper one.

2 eggs

A dozen eggs can be purchased for $1.99

6

A dozen eggs can be purchased for $1.99

When it comes to dairy, a carton of eggs is a great purchase on a budget.

A dozen eggs is $1.99 at my local Target.

For me, almost all eggs taste the same, regardless of the variety, so I make a habit of choosing the best price.

However, you may want to consider cage-free eggs, which I usually buy.

Note that these are a bit more expensive at around $3.50 a box for a dozen of them.

3. Pasta

Each box of Target brand pasta only sells for 85 cents a box

6

Each box of Target brand pasta only sells for 85 cents a box

For pantry items, definitely check out Target’s pasta selection.

The inventory includes spaghetti, rotini, penne, shells, rigatoni, noodles, and even elbow macaroni.

Is the taste quality of Target’s Good & Gather brand comparable to a more expensive De Cecco?

No, but the price of 85 cents a box is hard to beat and complain about.

4. Sauce

Various types of pasta sauces can be purchased for $1.59 per jar

6

Various types of pasta sauces can be purchased for $1.59 per jar

There’s more to enjoy at Target if you’re looking to do Italian food on a budget.

The Good & Gather brand has several varieties of pasta sauce, which are as follows.

  • Traditional
  • Tomato, Basil & Garlic
  • three cheeses
  • Alfredo sauce
  • Marinara
  • garden combination
  • Mushroom
  • Classic Meat

All of these are $1.59 a jar at my local Target.

My favorite is the tomato, basil and garlic variety.

It has a perfect combination of spices with a tomato flavor.

See also  Best Buy Sells Health Care and Aging Products: What You Need to Know

Plus, organic fans can purchase a jar for $2.29 each.

5. Produce

Below are some Target products, which are as low as 75 cents.

6

Below are some Target products, which are as low as 75 cents.

I find Target doesn’t have the widest selection of produce available, but many of the prices are within reason.

An onion costs 99 cents in Goalthe same as in walmart.

Russet potatoes are 75 cents at Goalagainst 83 cents in walmart.

Another solid inexpensive item is frozen broccoli.

It’s only 89 cents for a 12 ounces of broccoli cut bag.

If you buy a 12-ounce bag outside of the frozen section, it costs about $2 extra.

But of course there is certainly a difference in the quality of freshness.

I find the frozen product to be more chewy.

That said, it is a better alternative to save money.

Bottom line

Believe it or not, Target has a large enough inventory to meet most grocery needs.

And the prices are reasonable on certain products as well.

But always be sure to compare the price with your local retailers to make sure you get the best deal.

In the meantime, here are eight ways Target is making you spend more without you realizing it.

Putin's nuclear threat is a 'bluff' to save his skin, but he will fail, experts say
Mystery deepens over teen slayings as victim's mother breaks silence

We tried five types of pasta sauces from stores like Target and Lidl to see which had the best value.

We also did a taste test on four rotisserie chickens from stores like Costco.